Przedłużamy czerwcowy weekend aby spędzić go na nurkowaniach u naszych zachodnich sąsiadów. Kamieniołomy Saksonii znane są wielu nurkom jako jedno w miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić. Nasze plany nurkowe obejmują kamieniołomy: Wildshutz, Wetro, Prelle, Steina, Sparmann i Horka. Są to miejsca odpowiednie zarówno dla nurków ze stopniem OWD jak i dla osób zamierzających nurkować na większe głębokości. Każde z nich ma inną specyfikę, inną historię, inne warunki i oferuje całkowicie odmienne wrażenia. Wszystkie jednak cechuje bajeczna malowniczość, wysoka przejrzystość wody i przepiękne, tajemnicze widoki pod wodą.

Saksonia nurkowanie

Kamieniołom Horka:

Zbiornik o maksymalnej głębokości około 35m i wysokiej przejrzystości wody. Widoczność sięga 10 – 12m. Jasne ściany kamieniołomu powodują, że nawet podczas nurkowania na samo dno nie będą potrzebne latarki. Pod wodą znajduje się dużo atrakcji dla nurków. Część z nich to pozostałości dawnej infrastruktury, jak ruiny budynków eksploatacyjnych czy szczątki rurociągów. Innym rodzajem atrakcji są te przygotowane specjalnie dla nurków, jak wesoła rodzinka rekinów, czy różnego rodzaju gadżety poustawiane w różnych miejscach zbiornika. Interesujące są również wspaniałe, pionowe ścianki kamieniołomu. Zejście do wody jest wygodne, do samej tafli a nawet głębiej prowadzą nas szerokie, metalowe schody. Nad zbiornikiem znajduje się baza nurkowa, gdzie można nabić butle, kupić pamiątkowe koszulki czy wypożyczyć sprzęt w razie potrzeby.

Kamieniołom Sparmann:

Granitowy kamieniołom o głębokości dochodzącej prawie do 70m i wysokiej przejrzystości wody. Obecnie znajduje się on pod opieką Szkoły Nurkowania Kamenz. Zbiornik zachwyca stromo opadającymi, czarnymi ściankami. Pod wodą wiele ciekawostek, m.in. bunkier, mnóstwo starych rur i innych instalacji. Jak twierdzi właściciel bazy kamieniołom ten do dziś jest mało poznany, każdy może więc zostać odkrywcą czegoś nowego. Niewątpliwą atrakcją zbiornika są hodowane tutaj jesiotry, które osiągają naprawdę imponujące rozmiary. Te ciekawskie ryby chętnie przypływają oglądać wchodzących do wody lub wiszących na przystankach nurków. Jest to zbiornik ciemny. Podczas każdego nurkowania zalecana jest latarka i niewiele jest miejsc płytszych niż 20m. Choć jest on dobrze oporęczowany, jednak dotarcie do większości miejsc odbywa się w toni, więc wymagane jest tu dobre opanowanie pływalności. Baza na powierzchni oferuje wszelkie udogodnienia dla nurków, włącznie z prysznicem, knajpką i noclegami.

Kamieniołom Wetro:

Duży zalany kamieniołom w okolicach Niesky. Są to dwa zbiorniki, oddzielone od siebie zalaną groblą: pólnocny – płytszy i głębszy południowy. Maksymalna głębokość dochodzi do 56m. Widoczność uzależniona jest od panujących warunków i waha się w granicach od 3 do nawet 15m.
Pod wodą znajdują się pozostawione z czasów wydobycia, malowniczo wyglądające urządzenia i resztki infrastruktury. Zejście do wody po dość stromych, wąskich schodach zakończone jest wygodną platformą z ławeczkami, na których można założyć sprzęt czy rozebrać się po nurkowaniu. Dalej znajduje się druga platforma, służąca do celów szkoleniowych. Ścianki porośnięte są ładną roślinnością. Jest to miejsce do nurkowania dla osób ze stopniem AOWD lub wyższym. Baza na miejscu oferuje wszelką potrzebną pomoc oraz infrastrukturę.

Kamieniołom Prelle:

Jest to śliczny, niewielki zbiornik o głębokości dochodzącej do 47m. Na dnie znajduje się m.in. wrak kutra z nadbudówką. Wejście do wody jest łagodne i dość wygodne ze względu na płytką półkę skalną. W kamieniołomie spotkać można sporo ryb, a jeśli ktoś będzie miał szczęście zobaczy przy wejściu królewskich rozmiarów karpia, pływającego majestatycznie wśród zatopionych opadłych liści i gałęzi. Kamieniołom został zaopatrzony w wiatę, umożliwiającą przebranie się oraz sklarowanie sprzętu w wygodnych warunkach.

Kamieniołom Wildschutz:

Zalany dawny kamieniołom Wildschütz w północnej Saksonii leży po środku obszaru górniczego i jest najgłębszym jeziorem w środkowych i północnych Niemczech. Jego głębokość dochodzi do 74 m. Do 1862 r. produkowano tu kamień łamany, grys i kostkę brukową.
Kamieniołom został zamknięty w 1971 roku i niecka stopniowo wypełniała się wodami opadowymi i gruntowymi.
Obecnie jest on bardzo popularny wśród nurków ze względu na dużą głębokość oraz zabytki dostępne pod wodą:
pozostałości kiosku, winda używana do przenoszenia kamieni, mur, pompownia, dom z bali, komora amunicyjna, samolot i specjalnie zatopiony obelisk.
Warty zobaczenia jest też zatopiony las i bogaty litoral gdzie rośnie dużo roślin i żyje mnóstwo ryb takich jak okonie i szczupaki.

Noclegi planujemy w okolicach Kamenz, skąd będziemy robić codzienne wypady na nasze miejsca nurkowe.

Przykładowe ceny gazów:

15l powietrzem do 200 bar – 12 eur,
twinset 2 x 12l – powietrze – 19,20 eur,
tlen – 1 bar/litr – 0,03 eur
hel – 1 bar/litr – 0,05 eur,
EAN 50 – 12l – 19,50 eur
Wypożyczenie sprzętu z Lionfish wg cennika: https://lionfish.pl/cennik-wypozyczenia-sprzetu/

Pytania i zapisy:

Ania Paszta
tel 790 727 982
ania@lionfish.pl

Przemek Paszta
tel: 501 770 770
przemek@lionfish.pl

ZAPRASZAMY!

Prezentowane oferty mają charakter informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu Art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego oraz innych właściwych przepisów prawa.

KOSZT: 520 EUR
Termin:
20/06/2024 - 23/06/2024
W CENĘ WLICZONE SĄ:

Noclegi
Nurkowanie z przewodnikiem/opiekunem Lionfish
Opłaty bazowe
Ubezpieczenie KL i NW
Zestaw tlenowy i zestaw pierwszej pomocy

CENA NIE OBEJMUJE:

Posiłków
Dojazdu
Wypożyczenia sprzętu
Gazów