Jak zacząć nurkować?

Marzysz o odkrywaniu podwodnych tajemnic, poznaniu sekretów tego bliskiego a jednocześnie niedostępnego świata? Kurs nurkowania dla początkujących jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą zrobić swój pierwszy krok na ścieżce prowadzącej na drugą stronę lustra. Dedykowany jest on tym, którzy dopiero zaczynają swoją podróż pod wodę, oferując solidne podstawy i umiejętności niezbędne do bezpiecznego uprawiania tego pięknego sportu.

Ale od czego zacząć?

Wpisujesz w wyszukiwarkę „kurs nurkowania” i zostajesz zasypany przez „Wujka Google” tysiącem propozycji. Wszystkie są najlepsze 😉
Szukając najlepszego dla siebie rozwiązania spotkasz się prawdopodobnie z całym mnóstwem informacji dostępnych w Internecie. Ilość dobrych rad może przyprawić o zawrót głowy nawet zaawansowanego nurka, nie mówiąc już o osobie, dla której wszystkie te wiadomości będą całkowitą nowością. Każdy informator będzie polecał swojego instruktora, szkołę, w której się uczył, organizację, w której zdobył uprawnienia. A na rynku jest bardzo dużo organizacji, ogromna ilość centrów nurkowych i tłum instruktorów, czekających tylko na Ciebie!

Aż strach zapytać… 😉

Na pewno spotkasz się również z trwającymi wśród nurkujących od lat sporami o to, która organizacja jest najlepsza.
Jaka jest prawda?***
Na rynku jest bardzo dużo różnych organizacji nurkowych, ale to instruktor będzie Ci uczył a nie organizacja. To szkoła nurkowania dostarczy Ci sprzęt na szkolenie a nie organizacja.
Nie jest ważne gdzie zdobędziesz swoje uprawnienia nurkowe. Istotne jest to, co będziesz umiał po zakończeniu swojego szkolenia.
Obecnie system szkolenia w większości organizacji nurkowych został ujednolicony, tak, aby obsługujące turystów centra nurkowe na całym świecie miały jednolitą informację na temat uprawnień i umiejętności nurka po sprawdzeniu jego certyfikatu,

*** oczywiście że IDF 😉

Jaki więc powinien być mój pierwszy krok? Co wybrać?

Najlepiej poszukaj szkoły lub instruktora w swojej okolicy. To nie będzie trudne, ponieważ w Polsce oferta szkoleniowa jest bardzo szeroka. Takie rozwiązanie będzie dla Ciebie najwygodniejsze. Kurs nurkowania wymaga poświęcenia czasu na opanowanie wielu umiejętności praktycznych w wodzie. Zwykle takie sesje odbywają się na basenie lub w pobliskim zbiorniku wodnym, który gwarantuje dobre warunki do nurkowania. Dojazdy gdzieś daleko mogą być utrudnieniem, stratą cennego czasu i znacząco podnieść koszt kursu. Większość polskich instruktorów to dobrzy szkoleniowcy, istnieje więc niewielka szansa że trafisz na kogoś kto szkoli byle jak, na szybko i po łebkach. Oczywiście warto też poświęcić chwilę na zapoznanie się z opiniami innych kursantów na temat wybranej przez Ciebie szkoły 🙂

No dobrze, ale jak mam rozpoznać dobrego instruktora zanim zapiszę się kurs?

Mądrym posunięciem będzie wstępna rozmowa z kandydatem na Twojego szkoleniowca. Zadzwoń do niego, umów się na spotkanie lub weź udział w często organizowanym przez szkoły nurkowania bezpłatnym spotkaniu organizacyjnym.

Dobry kurs będzie prowadzony w małych grupach.

Jeśli podczas zajęć na jednego instruktora przypada więcej niż czterech kursantów – daj sobie spokój. Wyobraź sobie kurs prawa jazdy, gdzie w samochodzie z jednym instruktorem siedzi sześciu uczniów… No właśnie! Mając dużą liczbę osób pod opieką szkoleniowiec nie będzie miał czasu na indywidualne podejście do każdego członka grupy. A żeby dobrze nauczyć Cię podstaw działania w tych, całkowicie odmiennych i obcych naszemu organizmowi warunkach instruktor musi poświęcić Ci dużo czasu i spokojnie przećwiczyć z Tobą wszystkie zachowania i procedury, które przygotują Cię do samodzielnego nurkowania w wodach otwartych, szczególnie skupiając uwagę na dopracowaniu tych ćwiczeń, z którymi możesz mieć problem.

Dobry kurs nie jest egzaminem!

Instruktor jest tu po to żeby Cię nauczyć a nie sprawdzić. Twoją wiedzę i umiejętności sprawdzi później egzamin końcowy i jeśli szkoleniowiec dobrze wykonał swoją pracę nie będziesz miał żadnych problemów z jego zaliczeniem. Obiecuję! 🙂
Nie bój się zadawać pytań, nie bój się nie rozumieć, nie bój się popełniać błędów. To samo pytanie zadane po raz trzeci oznacza tylko że może nie wytłumaczono Ci tematu w odpowiedni sposób. Błędy popełnione i skorygowane podczas kursu spowodują wzrost Twoich umiejętności. Im więcej godzin przegadasz ze swoim szkoleniowcem i partnerami na kursie z tym większym zasobem wiedzy rozpoczniesz swoją samodzielną podwodną przygodę.

Dobry kurs to także zajęcia praktyczne ze sprzętem do nurkowania.

Możesz poczytać o sprzęcie i pooglądać kolorowe obrazki i schematy ale dopóki sam nie weźmiesz do ręki automatu oddechowego, nie nadmuchasz jacketu i nie poczujesz ciężaru butli, nie będziesz miał pełnego obrazu sprzętu, który odpowiada za Twoje zdrowie i życie pod wodą! Dobry instruktor podczas kursu zwróci Twoją uwagę na istotne elementy, nauczy Cię podstaw prawidłowego użytkowania, dbania o sprzęt, prostych napraw jak wymiana o-ringu (uszczelki) lub ustnika. Szkolny sprzęt, którego będziesz używać podczas nauki powinien być czysty, zadbany i sprawny. Automaty i systemy wypornościowe powinny być często serwisowane, na butli powinna być data legalizacji (taka legalizacja odbywa się co 2 lata), powietrze, którym oddychasz podczas nurkowania nie może mieć smaku ani zapachu. Zapytaj o to podczas spotkania.

Dobry kurs to wiele godzin spędzonych na zajęciach nad i pod wodą!

Jeśli ktoś proponuje Ci szybki kurs weekendowy, kurs który w całości odbywa się na basenie, zamiast zajęć z teorii proponuje tylko przeczytanie podręcznika lub obejrzenie filmu w domu i tym podobne cuda, trzymaj się od niego z daleka! Szkoda Twojego czasu i pieniędzy, ponieważ nurkowania nie da się opanować szybko.

Instruktor najpierw powinien wprowadzić Cię w zagadnienia teoretyczne takie jak fizyka i fizjologia nurkowania, wiedza o środowisku podwodnym i nauka bezpiecznego i poprawnego planowania nurkowania. Później, podczas zajęć praktycznych dokładnie powinien zapoznać Cię ze wszystkimi elementami sprzętu do nurkowania, wyjaśnić ich działanie i nauczyć Cię jak skręcić go przed nurkowaniem i rozkręcić po wyjściu z wody.

Zajęcia na basenie powinny obejmować naukę poprawnego poruszania się, kontrolowania oddechu i pływalności a także wiele ćwiczeń przygotowujących Cię do samodzielnego rozwiązywania prostych problemów które mogą pojawić się podczas nurkowania. Obiecuję, że po takich zajęciach spokojnie poradzisz sobie z wodą w masce, skurczem czy rozpięciem się paska od płetwy. Dowiesz się też jak pomóc partnerowi w potrzebie. Podczas tych zajęć wielokrotnie skręcisz i rozkręcisz swój sprzęt, aż stanie się to dla Ciebie proste i intuicyjne. Instruktor powinien również położyć nacisk na kontrolę sprzętu przed wejściem do wody oraz system partnerski.

Na dobrym kursie największy nacisk zostanie położony na bezpieczeństwo!

Podczas szkolenia bardzo ważne jest zachowanie maksymalnego bezpieczeństwa Twojego i Twoich partnerów nurkowych. Na wodach otwartych, podczas kursu dla osób początkujących na każde dwie osoby schodzące pod wodę powinien przypadać jeden profesjonalny opiekun. Podczas zajęć w wodzie duży nacisk powinien zostać położony na ćwiczenia związane z autoratownictwem i ratownictwem. Podczas zajęć teoretycznych powinny zostać poruszone tematy pierwszej pomocy przedmedycznej, udzielanej nurkowi.

Pamiętaj: Safety First!

I jeszcze jedna uwaga – dobry instruktor nie będzie skręcał sprzętu za Ciebie.

Jeśli przychodzisz na zajęcia basenowe i czeka tam na Ciebie sklarowany sprzęt, gotowy do wejścia do wody, hmmm… Może wygląda to ładnie i prokliencko a Ty czujesz się zaopiekowany i dopieszczony ale w ten sposób pominięta zostanie bardzo istotna część szkolenia.

Kolejnym krokiem będzie wyjazd na wody otwarte.

Tam sprawdzisz swoje nowe umiejętności w prawdziwych warunkach a także zanurzysz się głębiej. To będzie dla Ciebie niezapomniana przygoda!
Podczas dobrze poprowadzonego kursu, nurkowania na wodach otwartych powinny być prowadzone do momentu w którym nabędziesz lekkości i swobody w poruszaniu się pod wodą i wykonywaniu ćwiczeń a Twoje umiejętności pozwolą Ci na samodzielną podwodną wycieczkę z partnerem o takich samych uprawnieniach.
Pamiętaj! To instruktor decyduje czy jesteś już gotowy, ale Ty też powinieneś czuć się uzbrojony w odpowiednią wiedzę i czuć że sobie poradzisz.

Jeśli uważasz, że jeszcze nie nadszedł czas na samodzielny krok w toń, możesz wybrać się na nurkowanie po kursie pod opieką profesjonalisty nurkowego. Taką opcję oferują wszystkie dobre centra nurkowe na całym świecie. Twoja szkoła również prawdopodobnie zaoferuje Ci możliwość wyjazdu na zorganizowany wyjazd nurkowy. Warto skorzystać z takiej opcji na początku Twojej nurkowej ścieżki 🙂

Kurs nurkowania dla początkujących jest kompleksowym programem, który stopniowo wprowadza Cię w świat nurkowania, począwszy od teorii, poprzez praktykę w bezpiecznych warunkach, aż do nurkowań w wodach otwartych. Moduły kursu uzupełniają się nawzajem, budując Twoją wiedzę i umiejętności, które przydadzą się Ci podczas nurkowania. Po ukończeniu kursu będziesz gotowy do nurkowania bezdekompresyjnego w wodach otwartych do głębokości 20 metrów, z partnerem o takich samych lub wyższych uprawnieniach.

Nie idź na łatwiznę. Zostań dobrym nurkiem!

A! I jeszcze jedno:

Dobry kurs to nie jest najtańszy kurs na rynku.

Zastanów się dobrze na czym można zaoszczędzić aby obniżyć cenę.
Na sprzęcie, który będzie odpowiadał za podtrzymanie twojego życia pod wodą?
Na ilości godzin poświęconych na naukę umiejętności autoratownictwa i radzenia sobie z problemami?
Na serwisie sprężarki do nabijania butli z której będziesz oddychał?
A potem pomyśl jaki to będzie miało wpływ na Twoje zdrowie i życie podczas uprawiania tego wymagającego sportu.
No i…? 😉

Tekst: Anna Paszta
Zdjęcia: Anna Paszta, Klaudia Gulina, Przemysław Paszta

KOSZT:
Termin:
-
W CENĘ WLICZONE SĄ:
CENA NIE OBEJMUJE: