Jukatan – cenoty i skarby zaginionych cywilizacji

Wyobraź sobie głębokie studnie, które powstały około 1,5 miliona lat temu w wyniku zapadnięcia się sklepienia wapiennych jaskiń. Zalewane od góry wodą deszczową, zasilane przez podziemne rzeki tworzą niespotykaną mieszankę wody słodkiej i słonej.
Wyobraź sobie wypełnione przejrzystą wodą, gigantyczne sale, komnaty, tunele, ozdobione stalaktytami, stalagmitami, stalagnatami, tysiącami lat kryjące przed ludzkim wzrokiem swoje tajemnice.
Wyobraź sobie podwodne korytarze zalane promieniami światła z efektami refrakcji, chmurami siarkowodoru i haloklinami.
Wyobraź sobie Cenoty – absolutne „top of the top” na nurkowej „liście przebojów”. Krystalicznie czysta, ciepła woda, widoczność przekraczająca 100m oraz brak prądów i falowania – prawdziwy nurkowy raj!
Wyobraź sobie wspaniałą, starożytną cywilizację Majów, dla której studnie te były miejscem świętym, przejściem do innego świata…
Miejscem, gdzie składano ofiary bogom…

Dwutygodniowy program wyprawy na półwysep Jukatan to, oprócz doskonałych nurkowań w meksykańskich Cenotach na Riviera Maja, okazja do spotkania z niesamowitą jukatańską przyrodą oraz pozostałościami cywilizacji Majów – zarówno w postaci ruin miast porzuconych przed tysiącem lat, jak i tych, którzy nadal dzisiaj żyją na półwyspie Jukatan, wciąż pielęgnując swe tradycje, zwyczaje i język.
Starożytną cywilizację Majów poznamy przechadzając się pośród ruin pochodzących z różnych okresów i prezentujących kilka różnych stylów architektonicznych: Peten, Rio Bec, Chenes i styl Wschodniego Wybrzeża.
Współczesnych Majów poznamy przede wszystkim jedząc w prowadzonych przez nich lokalach gastronomicznych, łączących cechy tradycyjnej kuchni Maya z meksykańskim stylem Chilango.
Egzotyczna przyroda: krokodyle, ptaki czy małpy oraz meksykańska bujna selva będą nam towarzyszyć podczas każdej wycieczki
Nurkowanie w Cenotach traktujemy nie mniej poważnie: w programie czternaście wyjątkowych tras, rozłożonych na siedem dni nurkowych.

Po tygodniu nurkowań ruszymy na wyprawę krajoznawczą dookoła półwyspu Jukatan, odwiedzając najbardziej pasjonujące stanowiska przyrodnicze i archeologiczne. Mamy szansę zobaczyć delfiny, dwa gatunki dziko żyjących małp (czepiaki i wyjce), oposy, jelenie, szare lisy, żółwie, iguany, krokodyle i węże. W jukatańskiej selwie wciąż żyje pięć gatunków drapieżnych kotów (jaguary, pumy, oceloty, margaje i jaguarundi). Każdy dzień w selwie może przynieść zaskakującą niespodziankę.
Ruszymy na południe, do najbardziej dzikiej części półwyspu…

Wszystkie nurkowania oraz wycieczki poprowadzi polski archeolog specjalizujący się w archeologii Majów, przewodnik jaskiniowy i archeolog podwodny, nurkujący na Jukatanie od piętnastu lat.

Program wyprawy

Dzień 1 
Przylot do Cancun, przejazd do Tulum i zakwaterowanie w nowoczesnych prywatnych apartamentach w Aldea Zama – eleganckiej dzielnicy willowej położonej w selvie. W zależności od czasu, możemy wybrać się jeszcze wieczorem na plażę Zona Archeaologica.

Dni 2-8
Nurkowanie w cenotach na Riviera Maya, m.in. Dreamgate, pełna delikatnych formacji krasowych, wspaniałe Dos Ojos, dekorowana świetlnymi wachlarzami Ponderosa, Aktun Ha znana przez większość nurków pod nazwą Car Wash z cudownymi liliami wodnymi rozsławionymi przez genialną fotografię Ireny Stangierskiej, prześliczna Tajma Ha, dziewicza, niesamowita Taak Be Lu’un, koronkowa Nikte Ha,  Angelita wyglądająca jak wrota do świata bogów i olbrzymia, mroczna El Pit.
Popołudniami będziemy zwiedzać położone w okolicy Tulum ciekawe stanowiska archeologiczne, jak np. ruiny Zama/Tulum, Muyil/Chunyaxche czy Akumal A.

Dzień 9
Wyprawa południe do najmniej znanej i najrzadziej odwiedzanej części meksykańskiego Jukatanu – południowo-wschodniego Campeche.
Zobaczymy pierwszą stolicę Drugiego Królestwa Węża – Dzibanche i Ichkabal rozkwitające w złotym wieku Majów, Kohulich z ciekawą architekturą rezydencyjną, mieszającą trochę Rio Bec, trochę Puuc i trochę własnych rozwiązań lub Xpuhil I ze słynnym Pałacem Trzech Wież.
Zamieszkamy w Xpujil, które zostanie centrum naszych operacji przez najbliższe dni.

Dzień 10
Becan – największe majańskie miasto w tej części półwyspu Jukatan – jeszcze w czasach preklasycznych otoczone fosą i wysokim przedpiersiem, pełne rozmaitej architektury, pochodzącej z czasów: wielkich wczesnoklasycznych piramid, wtrętów architektury Chenes i wspaniałej, dzikiej przyrody.
Jeżeli wystarczy czasu zobaczymy jedno lub dwa spośród satelitarnych stanowisk Becan, w których wspaniale mieszają się style architektoniczne Rio Bec i Chenes.
W ruinach tych bardzo często pojawiają się stada wyjców, czasem znacznie rzadsze od nich, zagrożone wymarciem czepiaki. Gniazduje tu para sokołów białogardłych, a w pobliżu jest też malownicza aguada, gdzie rosną dzikie tykwy.
Nocujemy w Xpujil, w tym samym miejscu co uprzednio.

Dzień 11
Calakmul – druga stolica Drugiego Królestwa Węża i późniejszej dynastii Nietoperza.
Siedziba najpotężniejszej dynastii u szczytu jej prosperity, sięgająca korzeniami jeszcze środkowego preklasyku z dwiema potężnymi piramidami, na które po dziś dzień nikt nie zabrania wejść (to już wielka rzadkość). Było to jedno z najpotężniejszych miast, jakie zbudował człowiek w epoce prekolumbijskiej na kontynentach Ameryk.
Calakmul Biosphere Reserve to największy obszar chroniony na terenie Meksyku. Ocean zieleni jest pełen odgłosów dzikich zwierząt i ptaków.  Czeka nas co najmniej cztery do sześciu godzin spaceru po kamieniach i selwie.
W drodze powrotnej zahaczymy o Jaskinię Nietoperzy. Kilka milionów małych skrzydlatych diabełków wylatuje co wieczór przed zachodem Słońca z olbrzymiego leja krasowego (pod spodem jest co najmniej 600 m jaskini), kręcąc się po spirali zanim znikną ponad koronami drzew i trwa to dobre czterdzieści minut.
Nocujemy ostatni raz w Xpujil.

Dzień 12
Edzna to stolica regionu, miasto będące najdalej na południe wysuniętym przykładem stylu architektonicznego Puuc, z wyjątkową na skalę świata Majów budowlą – Pałacem Pięciu Pięter
Do Campeche, stolicy stanu o tej samej nazwie chcemy dotrzeć na malowniczy zachód Słońca.
W Campeche zainstalujemy się w starej, kolonialnej części miasta, wśród murów, które miały bronić go przed piratami. Tutaj odwiedzimy chocolateríę z prawdziwą majańską czekoladą. Tutaj wybierzemy się na wieczorny spacer klimatycznymi uliczkami polując na perełki architektury hiszpańskiego baroku i churrigueresque, mieszanki stylów starego kontynentu z wpływami mauretańskimi.

Dzień 13
Po śniadaniu w kolonialnej restauracji opuszczamy Campeche. Jedziemy do rozległego, ukrytego w selwie i bardzo rzadko odwiedzanego przez turystów miasta Chenes, gdzie każdy będzie mógł się poczuć jak Indiana Jones. Stanowisko ukryte głęboko w selwie z monumentalną architekturą i masą mniejszych rezydencyjnych zespołów architektonicznych z ukrytymi przejściami, zapomnianymi komnatami, było prawdopodobnie stolicą regionu Puuc.
Dalej na północ, w sercu regionu Puuc zobaczymy najciekawszy przykład charakterystycznego dla tego regionu stylu architektonicznego, przejedziemy pod bramą na granicy stanów i zatrzymamy się w punkcie widokowym na Wzgórza Puuc, gdzie będziecie mogli posłuchać muzyki granej na majańskich instrumentach własnej roboty, spróbować współczesnych majańskich trunków i nabyć pamiątki bezpośrednio od Majów.
Na noc staniemy w drugim z trzech najważniejszych kolonialnych miast Jukatanu, zbudowanych przez trzech mrocznych konkwistadorów z rodu Montejo. Wieczorem spacer po starej części miasta. z kolacją w restauracji z  inspirowanym majańskimi potrawami jedzeniem.

Dzień 13
Śniadanie  w słynnym i polecanym sobie przez kolejne pokolenia archeologów miejscu.
Po śniadaniu ruszamy na północ malowniczą trasą wzdłuż wybrzeża Zatoki Meksykańskiej w poprzek całego półwyspu. Po drodze jest sporo słonowodnych rozlewisk salinas, w których dawni Majowie produkowali sól. W zależności od pory roku nabierają one głębokich fioletowych, różowych bądź pomarańczowych kolorów.
Naszym celem na ten dzień jest dotarcie do Ría Lagartos na popołudniowe wypłynięcie w rejs po zielonych mangrowych rozlewiskach krainy krokodyli. To także matecznik wielu gatunków ptaków: pelikanów, kormoranów, czapli, ale przede wszystkim flamingów – to tu odbywają swoje gody i tutaj gniazdują. Zdarzają się tu także delfiny. Wypływamy na dwie do trzech godzin tak, by zaliczyć zachód Słońca w ujściu do Zatoki Meksykańskiej.
Nocujemy tuż nad brzegiem Ría Lagartos

Dzień 14
Pożegnanie z Meksykiem
Wstajemy przed świtem wypłyniemy powitać wschód Słońca nad Jukatanem, gdzieś wśród zwierząt, na wodzie. Spróbujemy podpłynąć lub podejść bliżej do flamingów. Żyją tu również skrzypłocze – organizmy reliktowe starsze od dinozaurów, niestety, słynące głównie ze swej antyseptycznej krwi.
Do hotelu wracamy na śniadanie, a następnie wyruszamy w drogę powrotną do Cancun, zahaczając o Tulum, aby odebrać nasz sprzęt nurkowy.

 

KOSZT:
Termin:
30/12/2023 - 12/01/2024
W CENĘ WLICZONE SĄ:

transfery lotnisko - Tulum - lotnisko
transfery podczas podróży po Jukatanie
transfery na miejsca nurkowe
7 dni nurkowych w Cenotach po 2 nurkowania dziennie (cena pobytu dla osoby nienurkującej 1200 USD)
butle i balast
opłaty za wejścia do Cenot
opiekę przewodnika podczas nurkowań oraz podczas podróży
zakwaterowanie

CENA NIE OBEJMUJE:

przelotu ( aktualnie ok 5 000 PLN)
wyżywienia
biletów wstępu
dodatkowych nurkowań
napiwków i wydatków własnych
wypożyczenia sprzętu nurkowego (wg cennika Lionfish)
ubezpieczenia nurkowego, oraz ubezpieczenia kosztów rezygnacji