Wyspa Vis to najbardziej oddalona od stałego lądu zamieszkana wyspa Chorwacji (podróż promem ze Splitu trwa ponad 2,5 godziny). Przez 50 lat pełniła ona rolę bazy wojskowej i była zamknięta dla turystów. Właśnie dlatego przyroda wyspy Vis została właściwie nienaruszona ekologicznie w porównaniu z innymi wyspami położonymi bliżej wybrzeża.
W 2003r Światowy Fundusz na rzecz Przyrody (WWF) wpisał Vis na listę dziesięciu najlepiej zachowanych wysp śródziemnomorskich. Wyjątkowość tej wyspy docenił również przemysł filmowy, bowiem były tam kręcone sceny do takich filmów jak „Gwiezdne Wojny”, „Robin Hood Początek” czy „Mamma Mia!”

Vis jest jedną z najlepszych destynacji nurkowo-wrakowych na świecie (porównywalna do laguny Truuk na Pacyfiku lub archipelagu Palau). Obfituje w niespotykaną gdzie indziej ilość przepięknych wraków z różnych okresów historycznych. Teti, Vasilios, Fortunal, czy najsłynniejszy wrak Adriatyku – latająca forteca Boeing B 17 stanowią idealny biotop dla tamtejszej biocenozy. Znajdziemy tam również wiele ciekawostek historyczno-turystycznych, jak jaskinia marszałka Tito, wydrążony w skale schron dla łodzi podwodnych oraz malowniczych zakątków, jak np. zatoka Stiniva porównywana do zatoki wraku na Zakynthos w Grecji i słynne Green Cave w Rukavac oraz Blue Cave na pobliskiej wysepce Bisevo.

NIEKTÓRE WRAKI:

Fortunal

Trałowiec Fortunal zatonął 10 kwietnia 1997 roku, kiedy w wyniku błędu nawigacyjnego uderzył o skałę. Spoczywa na piaszczystym dnie, na głębokości 45 do 55 m, lekko przekrzywiony na lewą burtę. Wrak wygląda na nietknięty, jest stosunkowo „młody”, więc jego drewniana konstrukcja nie uległa jeszcze zniszczeniu. Maszt wystaje wysoko ponad pokład wraku, sprawiając wrażenie pełnej gotowości do wypłynięcia.

Teti

Zatonął 23 maja 1930 roku w warunkach sztormowych. Uderzył o wysepkę Mali Barjak. Miejscowi rybacy pospieszyli z pomocą i ocalili życie wszystkich członków załogi. Leży na głębokości 10 – 35 m. Spotyka się tu mureny, skorpeny, i wielkie kongery. Ładunek kostki brukowej zamieszkiwany przez barweny, leży rozsypany na piaszczystym dnie koło wraku a nad zniszczoną częścią wraku spotkamy korysy, talasomy pawie i papugoryby.

Vassillios T

W sztormowych warunkach został uszkodzony ster zbudowanego w 1920 roku greckiego statku Vassilios T. Ten mierzący 104 m długości parowiec uderzył w skały i zatonął po zachodniej stronie wyspy Vis.
Wrak leży na lewej burcie na głębokości 22 – 55 m.
Duże wrażenie robią niemal dotykające dna maszty, obficie porośnięte żółtymi i pomarańczowymi gąbkami. Poza tym na wraku spotyka się różne skorupiaki, a także liczne ryby, wśród których wyróżnić należy widlaki różowe, mureny i pokaźne skorpeny. Na pobliskiej ścianie skalnej można dostrzec ośmiornice i przeróżne ślimaki nagoskrzelne.

B-17

Najlepiej zachowany wrak tego samolotu na świecie. Spoczywa na głębokości 68m-72m. Ma ponad 20-metrowy kadłub a rozpiętość jego skrzydeł to ponad 30 metrów. Zarówno kabina jak i stanowiska działowe zostały uszkodzone. W bocznej furcie kadłuba wciąż widać pozostałości stanowiska ciężkiego karabinu M-2 Browning 12.7 mm. Cztery potężne silniki ze śmigłami i kabina pilotów, to miejsca, które warto odwiedzić. Najgłębsze miejsce znajduje się pod ogonem fortecy. Czas denny należy planować na minimum 15 minut. Kończąc fazę denną możemy udać się w kierunku północno-zachodnim, aby odbyć dekompresję, wychodząc przy ścianie.

Brioni

W lutym 1930 w bardzo słabej widoczności Brioni uderzył o skałę. Statek bardzo szybko zaczął tonąć i spoczywa na piaszczystym dnie w odległości około 50 m od brzegu. Leży na lewej burcie na głębokości 38 – 65 m. Ma ponad 68 m długości.
Pięknie zachowany, leżący na dnie morskim od prawie 90 lat został obficie porośnięty żółtymi gąbkami. Nurkowanie na Brionim należy do najpiękniejszych nurkowań wrakowych na Visie.

B-24 Liberator

17 grudnia 1944 roku bombowiec B-24 Liberator został zaatakowany przez oddziały niemieckie. Miał uszkodzony silnik, układ hydrauliczny, skrzydła i kadłub. Jedynym ratunkiem było lądowanie na Vis, jednak z powodu uszkodzeń samolotu nie było możliwości opuszczenia podwozia. W połowie drugiego okrążenia nad morzem silniki nagle zatrzymały się i samolot uderzył w morze.
Wrak samolotu B-24 Liberator Tulsamerican spoczywa na głębokości 40 – 52 m.

Nurkujemy z najlepszym na wyspie pięciogwazdkowym centrum nurkowym. Nurkowania odbywają się z polską kadrą instruktorską. Każde nurkowanie zabezpieczone zostanie zarówno pod kątem instruktorskim jak i obsługi naziemnego supportu.

Zalecane posiadanie ubezpieczenia nurkowego, najlepiej DAN

POBYT:

Zakwaterowani będziemy w miejscowości Komiźa, która ma przepiękną zabytkową marinę, pod ochroną UNESCO. Mieszkamy w klimatyzowanych apartamentach wyposażonych w kuchnię, łazienkę i balkon lub taras. Dodatkowo organizujemy fakultatywne wycieczki łodzią m.in. do miejscowości Rukavać i na pobliską wysepkę Biśevo, gdzie znajduje się piekna Blue Cave, którą można zwiedzać z pokładu łódki oraz jedna z niewielu w Chorwacji, piaszczysta plaża.

Pytania i zapisy:

Ania Paszta
ania.paszta@lionfish.pl
tel: 790 727 982

Przemek Paszta
przemek@lionfish.pl
tel. 501 770 770

Prezentowane oferty mają charakter informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu Art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego oraz innych właściwych przepisów prawa.

KOSZT:
Termin:
24/08/2024 - 31/08/2024
W CENĘ WLICZONE SĄ:

pakiet 10 nurkowań
butla 15l + balast
powietrze
opieka polskich instruktorów i divemasterów
pobyt w prywatnych apartamentach

CENA NIE OBEJMUJE:

taksa klimatyczna: 1 euro/dzień
wyżywienie
opcjonalne nurkowania nocne
dojazd
wycieczki fakultatywne
przeprawa promowa (500 HRK/ samochód + 54 HRK/os)
gazy do nurkowania inne niż powietrze
wypożyczenie sprzętu nurkowego - wg cennika Lionfish: https://lionfish.pl/cennik-wypozyczenia-sprzetu/