21 – 28 sierpnia. Wybieramy się ponurkować wokół chorwackiej wyspy Murter. Jest to piękne miejsce połączone z lądem mostem zwodzonym. Pełna zieleni wyspa wita nas malowniczymi zatoczkami ze szmaragdową wodą a bliskość przepięknego Parku Narodowego Kornati oraz lasy sosnowe, figowce i drzewka oliwne, wśród których wiją się malownicze drogi to znak rozpoznawczy wyspy. Jest to ulubiona przystań żeglarzy.

Wyspa ma 12 kilometrów długości i 2 szerokości, co czyni ją łatwą do zwiedzania. Panuje tu typowy klimat śródziemnomorski. W krajobrazie wyspy wyróżnia się kilka gór, na które można odbyć wspinaczkę: Raduc (125m n.p.m.) czy Gradina (63m n.p.m.). Obowiązkowo należy spróbować świetnej śródziemnomorskiej kuchni zakrapianej miejscową oliwą i lokalnym winem.

Murter Chorwacja Nurkowanie

NIEKTÓRE MIEJSCA NURKOWE:

KUKULJARI

Mała wysepka z latarnią morską w pobliżu wyspy Murter. Wyglądem przypomina płaską kamienną płytę wystającą do 5 m nad powierzchnie morza. Jej brzegi są poszarpane, tworzą ostre, trudno dostępne krawędzie. Występują tu prądy, niekiedy dość silne. Od strony pd-zach jest płytko, dno schodzi łagodnie, jest porośnięte trawami. Podczas nurkowania podziwiać możemy skalne tarasy i ścianki z nawisami i małymi grotami porośnięta kolorowymi gąbkami i beżowymi gorgoniami.

Chorwacja Murter

Świetne miejsce nurkowe. Charakteryzuje się występowaniem długich ścianek z wielkimi nawisami, które morze wyżłobiło kilka tysięcy lat temu. Pod nawisami znajdziemy kolorowy świat gąbek, polipy żółtych korali i różowe gałązki mszywiołów. Na drugiej, głębszej ścianie zadomowiły się piękne beżowe gorgonie. Nawisy dają schronienia dla strzępieli i kongerów, dużych ośmiornic, langust i homarów.

KABLINAC

Mały grzbiet skalny wynurzający się nad powierzchnię morza od pd-wsch. strony wyspy Tetiviśniak Mały. Miejsce to charakteryzuje się obecnością od pn-wsch głęboko zanurzonej ściany porośniętej granatowo-czerwonymi Gorgoniami. Na wypłyceniu pomiędzy Tetoviśniakiem a Kablinacem znajdują się skały wyżłobione przez fale w formy przypominające grzyby a także małe szczeliny i kaniony. W tym miejscu również można spotkać ośmiornice i ławice drobnych amareli oraz salp. Znajdują się tam również jamy i groty porośnięte żółtymi gąbkami w których żyją strzępiele i kongery.
Na prawo i na lewo od urwiska, na głębokości 35-38 m. kontynuuje się taras o szerokości ok. 10 m., którego ściany gęsto porastają czerwonymi Gorgoniami. Ten fragment ściany na wielu nurkach robi a prawdę ogromne wrażenie!

WRAK FRANCESKA DI RIMINI

Zatopiony w pobliżu wyspy KAPRIJE w 1943 roku, Prawdopodobnie był to statek przewożący amunicję. Wrak o długości ok. 60 m spoczywa na dnie na głębokości 50-52 m, lekko pochylony na lewą burtę. Posiada 3 maszty dźwigowe, jeden w części dziobowej wznosi się do głębokości 28 m pod powierzchnią, pozostałe dwa leżą wsparte o lewą burtę. W ładowniach nadal znajduje się w dużych ilościach amunicja artyleryjska. Nurkowanie dla nurków ze stopniem minimum P2 CMAS lub ze specjalizacją PADI Deep Diver, najwięcej satysfakcji osiągną nurkowie ze specjalizacją Adv Nitrox lub TMX. Zaleca się posiadanie latarek.

BACVICA

Jedno z ładniejszych miejsc nurkowym na Adriatyku oddalone ok 90′ od portu w Jezerach. W tym miejscu wykonujemy przeważnie 2 nurkowania: jedno na wraku kutra rybackiego, drugie po drugiej stronie grzbietu, od południa wzdłuż równej, przepięknej ściany.
Wrak jest to drewniany kuter rybacki „Borko (Szybenik)”, który wpadł na skały podczas sztormu 1 października 2002. Długość po pokładzie ok. 20 m, szerokość ok. 5 m, spoczywa na łagodnym piaszczystym stoku ok. 35 m pod powierzchnią, pochylony na prawą burtę.

Dziób skierowany jest w stronę głębszej wody. Śruba znajduje się na głębokości ok. 40 m.

Ściana po drugiej stronie podwodnego grzbietu jest głęboka, monumentalna i majestatyczna.

Murter

Miejsce to charakteryzuje się występowaniem dużej, ok. 300m dł. podwodnej ściany od strony pn-wsch. wyspy Podpływając do niej widzimy dużych rozmiarów wysoki, skalny monolit o równym grzbiecie. Na ścianie już od 15 metrów znajdują się sporych rozmiarów granatowe i czerwone gorgonie, na których znaleźć można dużą ilość jaj rekinka psiego. W znajdujących się głębiej szczelinach żyją langusty, a przy dnie – homary, w dole widać strzępiele. Na wypłaceniach można spotkać ośmiornice oraz ławice maleńkich czarnych chromisów a w toni pływaja srebrzyste amarelle i ušate. Ściana w kilku miejscach załamuje się niemal pod kątem prostym tworząc tajemnicze, pionowe pęknięcia i jamy, w których chowają się kirnie (strzępiele) i kongery. Samograd to idealne miejsce zarówno do nurkowania, fotografii podwodnej jak i filmowania. Nurkowanie tam wymaga wykupienia biletu do Parku Kornati.

JASKINIA DRWENIK

Podwodna jaskinia na wsch brzegu wysepki Drvenik. Czas dopłynięcia ok 120′ Wejście znajduje się u podnóża ściany na gł ok 28m. Jaskinia w kształcie obszernej komnaty o wymiarach 18x 12x 6m.
Strop i ściany porośnięte kolorowymi polipami korali i małymi gąbkami. Na piaszczystym dnie z mięsistych rurek wystają czarne ramiona ukwiałów.

BAZA NURKOWA:

Znajduje się w malowniczej miejscowości Jezera słynącej ze stuletnich drzew oliwnych, zapachu pinii, krystalicznie czystej wody i pięknych plaż. Wyspa Murter znajduje się zaledwie 1000 km od granicy w Cieszynie, z tego przez ponad 900 km trasa prowadzi przez autostrady (pozostałe to drogi szybkiego ruchu). Od zjazdu z autostrady A1 w Chorwacji na Wyspę Murter jest zaledwie 20 km.
Do wyboru mamy dwie plaże: żwirową – 200 m długości, z łagodnym wejściem do wody gdzie głębokość zwiększa się stopniowo, druga plaża, kamienista, położona jest w lasku piniowym. Plaże w Jezerach co roku wygrywają plebiscyty – Nagroda Błękitnego Kwiatu „Plavi Cvjet” na najpiękniejsze plaże w Chorwacji. Na wyspę prowadzi most, dzięki czemu można w łatwy sposób przedostać się na ląd i zwiedzać wszystkie atrakcje Środkowej Dalmacji!

Łódź, którą będziemy wypływać na nurkowania to 30 m jednostka przystosowana do potrzeb nurków, największa i najwygodniejsza w Chorwacji Nurkujemy z bazy która działa w Jezerach od 1999 Baza posiada wszystkie wymagane zezwolenia.
Nurkowania odbywają się z polską kadrą instruktorską. Dzięki współpracy z SWA (Safe Water Association) baza dysponuje najnowszej generacji defibrylatorem a także zestawem tlenowym.

Każde nurkowanie zabezpieczone zostanie zarówno pod kątem instruktorskim jak i obsługi naziemnego supportu.

Opcjonalnie:

  • Nurkowanie w Parku Narodowym Kornaty – 30 euro
  • Dodatkowe nurkowania z łodzi: 2 nurkowania podczas jednego rejsu – 52 euro
  • Nurkowania z brzegu dla chętnych
  • Nurkowanie nocne z łodzi przy wyspie Kukuljari – 40 euro
  • Nurkowanie na koncesjonowanych wrakach Francesca Di Rimini i Junkers JU 87 R-2 – 20 euro
  • Wycieczki – do wyboru np: Bribirska Glavica; Twierdza Knin, wodospady Knin; źródła rzeki Cetina; wodospady Krka; Trogir; Primostin; Split
  • Podczas wyjazdu będzie możliwe dokończenie kursu OWD a także zrobienie kursu AOWD oraz specjalizacji Suchy Skafander, Nurkowanie Nocne, Nurkowanie Wrakowe, Deep i Nitrox.

Zalecane posiadanie ubezpieczenia nurkowego, najlepiej DAN

Pytania i zapisy:

Ania Paszta
ania.paszta@ lionfish. pl
tel: 790 727 982

Przemek Paszta
przemek@ lionfish. pl
tel. 501 770 770

Prezentowane oferty mają charakter informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu Art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego oraz innych właściwych przepisów prawa.

KOSZT: 750 EUR / 400 EUR (osoba nienurkująca)
Termin:
21/08/2021 - 28/08/2021
W CENĘ WLICZONE SĄ:

pakiet 10 nurkowań dziennych z łodzi, 5 dni po 2 nurkowania
śniadania i obiadokolacje
opiekę polskich instruktorów i divemasterów
pobyt w prywatnych apartamentach

CENA NIE OBEJMUJE:

taksa klimatyczna: 1 euro/dzień