21 – 28 sierpnia. Wybieramy się ponurkować wokół chorwackiej wyspy Murter. Jest to piękne miejsce połączone z lądem mostem zwodzonym. Pełna zieleni wyspa wita nas malowniczymi zatoczkami ze szmaragdową wodą a bliskość przepięknego Parku Narodowego Kornati oraz lasy sosnowe, figowce i drzewka oliwne, wśród których wiją się malownicze drogi to znak rozpoznawczy wyspy. Jest to ulubiona przystań żeglarzy.

Wyspa ma 12 kilometrów długości i 2 szerokości, co czyni ją łatwą do zwiedzania. Panuje tu typowy klimat śródziemnomorski. W krajobrazie wyspy wyróżnia się kilka gór, na które można odbyć wspinaczkę: Raduc (125m n.p.m.) czy Gradina (63m n.p.m.). Obowiązkowo należy spróbować świetnej śródziemnomorskiej kuchni zakrapianej miejscową oliwą i lokalnym winem.

Murter Chorwacja Nurkowanie

NIEKTÓRE MIEJSCA NURKOWE:

KUKULJARI

Mała wysepka z latarnią morską w pobliżu wyspy Murter. Wyglądem przypomina płaską kamienną płytę wystającą do 5 m nad powierzchnie morza. Jej brzegi są poszarpane, tworzą ostre, trudno dostępne krawędzie. Występują tu prądy, niekiedy dość silne. Od strony pd-zach jest płytko, dno schodzi łagodnie, jest porośnięte trawami. Podczas nurkowania podziwiać możemy skalne tarasy i ścianki z nawisami i małymi grotami porośnięta kolorowymi gąbkami i beżowymi gorgoniami.

KABLINAC

Mały grzbiet skalny wynurzający się nad powierzchnię morza od pd-wsch. strony wyspy Tetiviśniak Mały. Miejsce to charakteryzuje się obecnością od pn-wsch głęboko zanurzonej ściany porośniętej granatowo-czerwonymi Gorgoniami. Na wypłyceniu pomiędzy Tetoviśniakiem a Kablinacem znajdują się skały wyżłobione przez fale w formy przypominające grzyby a także małe szczeliny i kaniony. W tym miejscu również można spotkać ośmiornice i ławice drobnych amareli oraz salp. Znajdują się tam również jamy i groty porośnięte żółtymi gąbkami w których żyją strzępiele i kongery.
Na prawo i na lewo od urwiska, na głębokości 35-38 m. kontynuuje się taras o szerokości ok. 10 m., którego ściany gęsto porastają czerwonymi Gorgoniami. Ten fragment ściany na wielu nurkach robi a prawdę ogromne wrażenie!

BACVICA

Jedno z ładniejszych miejsc nurkowym na Adriatyku oddalone ok 90′ od portu w Jezerach. W tym miejscu wykonujemy przeważnie 2 nurkowania: jedno na wraku kutra rybackiego, drugie po drugiej stronie grzbietu, od południa wzdłuż równej, przepięknej ściany.
Wrak jest to drewniany kuter rybacki „Borko (Szybenik)”, który wpadł na skały podczas sztormu 1 października 2002. Długość po pokładzie ok. 20 m, szerokość ok. 5 m, spoczywa na łagodnym piaszczystym stoku ok. 35 m pod powierzchnią, pochylony na prawą burtę. Dziób skierowany jest w stronę głębszej wody. Śruba znajduje się na głębokości ok. 40 m.

Ściana po drugiej stronie podwodnego grzbietu jest głęboka, monumentalna i majestatyczna. Miejsce to charakteryzuje się występowaniem dużej, ok. 300m dł. podwodnej ściany od strony pn-wsch. wyspy Podpływając do niej widzimy dużych rozmiarów wysoki, skalny monolit o równym grzbiecie. Na ścianie już od 15 metrów znajdują się sporych rozmiarów granatowe i czerwone gorgonie, na których znaleźć można dużą ilość jaj rekinka psiego. W znajdujących się głębiej szczelinach żyją langusty, a przy dnie – homary, w dole widać strzępiele. Na wypłyceniach można spotkać ośmiornice oraz ławice maleńkich czarnych chromisów a w toni pływaja srebrzyste amarelle i ušate. Ściana w kilku miejscach załamuje się niemal pod kątem prostym tworząc tajemnicze, pionowe pęknięcia i jamy, w których chowają się kirnie (strzępiele) i kongery.

JASKINIA DRWENIK

Podwodna jaskinia na wschodnim brzegu wysepki Drvenik. Czas dopłynięcia ok 120′ Wejście znajduje się u podnóża ściany na gł ok 28m. Jaskinia w kształcie obszernej komnaty o wymiarach 18x 12x 6m.
Strop i ściany porośnięte kolorowymi polipami korali i małymi gąbkami. Na piaszczystym dnie z mięsistych rurek wystają czarne ramiona ukwiałów.

WRAK FRANCESCA DI RIMINI

Włoski statek towarowy z 1942 roku. Od 1943 roku przejęty przez Niemców, uzbrojony i przeznaczony do transportu broni.
Zatonął 1944 roku storpedowany przez brytyjskie myśliwce przy wyspie Kaprije.
Wrak jest świetnie zachowany, stoi na stępce przechylony lekko na lewą burtę. Pokład rozpoczyna się na głębokości 38 metrów i opada do 45 metrów. Na rufie znajduje się tutaj karabin przeciwlotniczy a ładownie do dzisiaj są wypełnione amunicją.
Patronka statku, Francesca z Rimini to historyczna postać z XIII wieku. Została ona wraz z kochankiem zabita przez zazdrosnego męża kobiety. O jej losach wspomniał Dante w Boskiej Komedii.

WRAK SAMOLOTU JUNKERS JU-87

W 2014r przy wyspie Żirje odkryto wrak niemieckiego bombowca z okresu II wojny światowej – Junkers JU 87 R-2. Samolot zachował się w dobrym stanie, leżąc na głębokości 28 m od ponad 70 lat.
Prawdopodobnie jest to jeden z trzech bombowców eskadry włoskiej biorącej udział w bombardowaniu floty jugosłowiańskiej, który z powodu uszkodzeń lądował na powierzchni morza i zatonął. Wrak poza brakiem silnika jest kompletny i w bardzo dobrym stanie, leży na głębokości 28 metrów.

BAZA NURKOWA:

Znajduje się w malowniczej miejscowości Jezera słynącej ze stuletnich drzew oliwnych, zapachu pinii, krystalicznie czystej wody i pięknych plaż. Wyspa Murter znajduje się zaledwie 1000 km od granicy w Cieszynie, z tego przez ponad 900 km trasa prowadzi przez autostrady (pozostałe to drogi szybkiego ruchu). Od zjazdu z autostrady A1 w Chorwacji na Wyspę Murter jest zaledwie 20 km.
Do wyboru mamy dwie plaże: żwirową – 200 m długości, z łagodnym wejściem do wody gdzie głębokość zwiększa się stopniowo, druga plaża, kamienista, położona jest w lasku piniowym. Plaże w Jezerach co roku wygrywają plebiscyty – Nagroda Błękitnego Kwiatu „Plavi Cvjet” na najpiękniejsze plaże w Chorwacji. Na wyspę prowadzi most, dzięki czemu można w łatwy sposób przedostać się na ląd i zwiedzać wszystkie atrakcje Środkowej Dalmacji!

Nurkujemy z bazy która działa w Jezerach od 1999 Baza posiada wszystkie wymagane zezwolenia.
Nurkowania odbywają się z polską kadrą instruktorską.

Każde nurkowanie zabezpieczone zostanie zarówno pod kątem instruktorskim jak i obsługi naziemnego supportu.

Opcjonalnie:

  • Nurkowanie w Parku Narodowym Kornaty – 30 euro
  • Dodatkowe nurkowania z łodzi: 2 nurkowania podczas jednego rejsu – 52 euro
  • Nurkowanie nocne z łodzi przy wyspie Kukuljari – 40 euro
  • Nurkowanie na koncesjonowanych wrakach Francesca Di Rimini i Junkers JU 87 R-2 – 20 euro
  • Wycieczki – do wyboru np: Bribirska Glavica; Twierdza Knin, wodospady Knin; źródła rzeki Cetina; wodospady Krka; Trogir; Primostin; Split
  • Podczas wyjazdu będzie możliwe dokończenie kursu OWD a także zrobienie kursu AOWD oraz specjalizacji Suchy Skafander, Nurkowanie Nocne, Nurkowanie Wrakowe, Deep i Nitrox.

Zalecane posiadanie ubezpieczenia nurkowego, najlepiej DAN

Pytania i zapisy:

Ania Paszta
ania.paszta@ lionfish. pl
tel: 790 727 982

Przemek Paszta
przemek@ lionfish. pl
tel. 501 770 770

Prezentowane oferty mają charakter informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu Art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego oraz innych właściwych przepisów prawa.

KOSZT: 750 EUR / 400 EUR (osoba nienurkująca)
Termin:
21/08/2021 - 28/08/2021
W CENĘ WLICZONE SĄ:

pakiet 10 nurkowań dziennych z łodzi, 5 dni po 2 nurkowania
butla 12l + balast
powietrze
śniadania i noclegi
opiekę polskich instruktorów i divemasterów
pobyt w prywatnych apartamentach

CENA NIE OBEJMUJE:

taksa klimatyczna: 1 euro/dzień
wyżywienie poza śniadaniami
nurkowanie nocne
nurkowania na koncesjonowanych wrakach - dopłata 20 euro / wrak do pakietu