Zapraszamy Was do Chorwacji na pólwysep Istria na niezapomnianą wrakową przygodę. Miejsce, z którego będziemy nurkować położone jest pomiędzy dwoma malowniczymi miasteczkami Vrsar i Poreč.
Istria to region znany z upraw winorośli, gajów oliwnych oraz producentów serów, można tu spróbować miejscowego wina, domowej oliwy i serów. Na Istrze nie brakuje również artystycznych akcentów w postaci rzeźb, licznych muzeów czy galerii sztuki.

Vrsar to miasteczko portowe, znajduje się tu wiele knajpek z typowa istriańską kuchnią. Vrsar charakteryzuje się piękną włoską zabudową z wąskimi malowniczymi uliczkami.

Poreč jest większym miastem ale również tutaj odnajdziemy piękną włoską zabudowę, romantyczne uliczki i zakamarki z dziełami sztuki miejscowych artystów. Pełno tu kawiarni i restauracji oferujących śródziemnomorską kuchnię. Początki miasta sięgają V wieku p.n.e. Będąc w Porečiu koniecznie trzeba zwiedzić Bazylikę Eufrazjusza, która w 1997 roku została wpisana na listę dziedzictwa kulturalnego UNESCO.

wyjazdy nurkowe pruszków

NIEKTÓRE MIEJSCA NURKOWE:

Nurkowanie na wysokości Półwyspu Istria słynie z wielu zatopionych wraków wśród których najbardziej znanym jest zatopinony w czasach I wojny światowej „Baron Gautsch”, oraz przepięknych ścianek, jaskiń, i podwodnych tarasów z całym bogatwem podwodnej fauny i flory Adriatyku.

Baron Gautsch

wyjazdy nurkowe pruszków

Nazywany Titanikiem Adriatyku to Austriacko-Węgierski statek pasażerski, który przewoził rodziny wojskowych notabli i urzędników państwowych oraz uchodźców z Boki Kotorskiej i Dubrownika. Zatonął po spotkaniu z podwodną miną. Górny pokład zaczyna się na wysokości 28m a dolny znajduje się 36m. Szkielet statku jest bardzo dobrze zachowany, porośnięty algami, czerwonymi i pomarańczowymi mszywiołami i gąbkami. Wnętrze wraku jest miejscem schronienia dla ryb, congerów i homarów.
Głębokość: 28 – 40m

Coriolanus

wyjazdy nurkowe pruszków

Brytyjski okręt wojenny, który służył do patrolowania i ochrony przeciwko łodziom podwodnym. 5 maja 1945 roku wpadł na minę i zatonął wraz załogą licząca 35 osób. Pozostałości statku leżą na 30 metrach. Maszt statku wznosi się do 18m, porośnięty jest licznymi gąbkami. Górny pokład zaczyna się na 22m. Możemy spotkać kongery, skorpeny, dookoła wraku pływają ławice drobnych ryb. Wpływanie do statku nie jest możliwe.
Głębokość: 18-27m

„Istra” Hans Schmidt

wyjazdy nurkowe pruszków

Opleciony jest sieciami rybackimi, przełamany na dwie części wrak statku handlowego, który zatonął w styczniu 1943r. Górny pokład zaczyna się na 28 metrach, a dno jest na 42 metrach. Wokół wraku pływają liczne lawice ryb. Możemy tutaj napotkać homary, kongery, statek porośnięty jest kolorowymi gąbkami. Istnieje możliwość wejścia do wnętrza statku i obejrzenia pozostałości maszynowni, i mostku kapitana. Koło wraku leżą pozostałości omasztowania, silnika, sieci i porozsypywany ładunek oraz kilka bomb lotniczych.
Głębokość: 28-42m

Giuseppe Dezza

wyjazdy nurkowe pruszków

Włoski niszczyciel znany też jako ”Insisdioso” – nieustraszony, storpedowany 1945r. Torpeda przepołowiła statek i obecnie część dziobowa i rufowa leżą od siebie w odległości około 100m. Na górnym pokładzie znajduje się wielka armata przeciwlotnicza. Oprócz armaty można też oglądać pozostałości postumentów, amunicji, różnych lin. Wrak porośnięty jest licznymi gąbkami i algami. Wokół wraku pływają ławice ryb, a na pokładzie możemy spotkać tutejszych mieszkańców:
skorpeny, homary. Przy dobrej widoczności wrak statku możemy ujrzeć już z 15metrów.
Głębokość: 22 – 35 metrów

Varese

wyjazdy nurkowe pruszków

Włoski dwumasztowy parostatek towarowy. Przewoził towary na trasie Wenecja – Tunis. Podczas burzy w 1915 roku w trakcie wpływania do portu w Puli wpłynął na pole minowe i zatonął. Pozostałości statku pokryte są sieciami rybackimi. Wrak zamieszkuje kilka konger, skorpena, a na dnie koło wraku parę homarów.
Głębokość: 32 – 41m

Jaskinia Banjole

wyjazdy nurkowe pruszków

Jedno z piękniejszych miejsc do nurkowania w Adriatyku. Różnokolorowe gąbki, barwne algi, purpurowe ukwiały, korale, ławce ryb tworzą bajeczną atmosferę tego miejsca. Na głębokości 5 metrów znajduje się wejście do jaskini, z którego korytarzem pełnym barw dochodzi się do oświetlanej słońcem przez otwór w szczycie komory głównej. Na głębokości od 7 do 16 metrów na lewo od głównej jaskini znajdziemy jeszcze dwie mniejsze groty.
Głębokość: 3 – 18m

Sturago

wyjazdy nurkowe pruszków

Podwodny labiryn skał i kanionów. Miejsce nurkowe bogate w różnorodne ryby, sżyje tam wiele odmian krabów, przeróżne muszle, czasami możemy też spotkać ośmiornicę.
Głębokość: 5 – 15m

Mramori

Nurkowanie przy latarni morskiej usytuowanej niedaleko portu w Vrsarze. Bardzo dużo kamieni porośniętych kolorową roślinnością oprócz tego sporo życia podwodnego, ryb, krabów, kalmarów. Cechą charakterystyczną tego miejsca są rozsypane gliniane amfory z czasów starożytnych. W amforach przewożono wino, oliwę, miód.
Głębokość: 3 – 18m

BAZA NURKOWA:

Baza nurkowa znajduje się na kampingu Valkanela z bezpośrednim dostępem do wody i łodzi nurkowej.
Dysponuje przestronnym tarasem z którego rozpościera się widok na morze oraz urocze wysepki i jet on idealne miejsca gdzie można się zrelaksować, odpocząć, wymienić doświadczeniami nurkowymi, wypełnić logbook i zaplanować kolejne nurkowanie. W pobliżu znajduje się mini Beach Bar oferujący kawę i piwo.

Każde nurkowanie zabezpieczone zostanie zarówno pod kątem instruktorskim jak i obsługi naziemnego supportu.

ŁÓDŹ:

wyjazdy nurkowe pruszków

długość 12m,
szerokość 3,5m,
2 silniki 400KM,
toaleta,
zadaszenie,
GPS,
sonar

Specjalnie przygotowana dla nurków:
wygodne fotele,
duży pokład nurkowy,
platforma,
drabinka,
sprzęt pierwszej pomocy,
butla z tlenem,
butla na dekoprzystanek

NOCLEGI:

wyjazdy nurkowe pruszków

4 – 6 osobowe domki z dwiema oddzielnymi sypialniami, dwiema łazienkami, salonem i kuchnią na kampingu Valkanela położonym w otoczeniu przyrody na barwnym wybrzeżu z licznymi wyspami i bujną śródziemnomorską roślinnością. Kamping oferuje różne formy aktywności sportowej, restauracje i baseny.

Zalecane posiadanie ubezpieczenia nurkowego, najlepiej DAN

Pytania i zapisy:

Ania Paszta
ania.paszta@ lionfish. pl
tel: 790 727 982

Przemek Paszta
przemek@ lionfish. pl
tel. 501 770 770

Prezentowane oferty mają charakter informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu Art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego oraz innych właściwych przepisów prawa.

KOSZT: 1300 EUR osoba nurkująca / 950 EUR osoba nienurkująca
Termin:
20/08/2022 - 27/08/2022
W CENĘ WLICZONE SĄ:

pakiet 10 nurkowań dziennych z łodzi, 5 dni po 2 nurkowania
butla 10l, 12l, 15l + balast
powietrze
noclegi
opiekę polskich instruktorów i divemasterów

CENA NIE OBEJMUJE:

taksa klimatyczna: 1 euro/dzień
wyżywienie (domki mają dobrze wyposażoną kuchnię, na kempingu są liczne restauracje, możliwe jest również wykupienie śniadań na miejscu)
nurkowanie nocne
nurkowania na wrakach - dopłata 25 euro / wrak
wypożyczenia sprzętu nurkowego - wg cennika lionfish: https://lionfish.pl/cennik-wypozyczenia-sprzetu/