Zapraszamy na piękne Bali
W planach mamy nurkowanie, zwiedzanie i odpoczynek – każdy znajdzie coś dla siebie.
Nurkowanie
Wyspa Bali jest jedną z 17 tysięcy wysp tworzących Republikę Indonezji, leży w środku tak zwanego trójkąta koralowego – miejsca o największym zróżnicowaniu morskiego życia. Niewiele miejsc na świecie oferuje tak wspaniałe warunki do nurkowania. Spotkamy tu przepiękne i zdrowe rafy koralowe, wraki, pionowe ściany, podwodne kaniony i jaskinie. Temperatura wody utrzymuje się w przedziale od 26 do 29 stopni w większości przybrzeżnych wód Bali. Wyjątkiem jest cieśnina Lombok oraz wyspa Nusa Penida, w pewnych okresach roku, kiedy to silne prądy wynoszą zimne masy wody głębinowej i mieszają ją z powierzchniową, powodując miejscowy spadek temperatury do nawet 19 stopni. Dzięki temu bogate w plankton i związki organiczne wody z głębin docierają do raf i zapewniają pokarm jej mieszkańcom.
Zwiedzanie wyspy
Oprócz nurkowania zaplanowaliśmy również wycieczki krajoznawcze.
Zamierzamy odwiedzić Wschodnie Bali z Pałacem w Klunkung, polami ryżowymi, wzgórzem Potong Hill, Besakih Mother Temple i Pałacem Królewskim na wodzie w Ujung. Zobaczymy Ubud, Monkey Forest, Świątynię Titra Empul Holy Spring w Tampakshiring, Świątynię Gunung Kawi, tarasy ryżowe Tegalalan. Pobyt zwieńczymy raftingiem na Ayung ze wspaniałą tropikalną roślinnością porastającą kanion, którym płynie rzeka.
Pobyt
Hotel Relax Beach Resort w nadmorskiej miejscowości Candidasa, utrzymany w balijskim klimacie z pięknym ogrodem i basenem w Położony jest bezpośrednio przy morzu.
Do naszej dyspozycji będzą komfortowe bungalowy z klimatyzacją i ciepłą wodą.
Śniadania w hotelu serwowane są wprost na taras bungalowu lub do stolików z widokiem na morze.
Na każdym tarasie goście znajdą wygodne miejsce do relaxu, stolik oraz suszarkę do ręczników.
W całym obiekcie dostępny jest bezpłatny, bezprzewodowy internet.
Ramowy plan pobytu:
Dzień I – przylot na Bali
Zakwaterowanie w hotelu Relax Beach Resort. Czas na odpoczynek po podróży
Dzień II – nurkowanie w Blue Lagoon
Blue Lagoon – jest jednym z najbardziej popularnych nurkowisk Padang Bai. Mała zatoczka z białym, piaszczystym dnem usianym koralowcami, które miejscami tworzą małe skupiska i górki. Nurkując tutaj możemy przyjąć dwa warianty. Pierwszy kieruje nas do lewej strony zatoki, gdzie na głębokości około 8 metrów zaczyna się pionowa ściana opadająca na 24 metry w głąb. Bogato porośnięta koralami, gąbkami i gorgoniami kryje w swoich zakamarkach liczne mureny, skrzydlice, żabnice, ślimaki nagoskrzelne i różnego rodzaju krewetki. Natomiast kierując się w prawą stronę zatoki dotrzemy do ogromnej kolonii korali gdzie schronienia szukają liczne gatunki ryb i skorupiaków takich jak stonefish, cuttelfish czy boxfish.
Dzień III – nurkowanie na Gili Mimpanang i Gili Tepekong.
Łodzią typu Jukung, w zaledwie 15 minut od brzegu, docieramy do dwóch wysepek, które oferują nam światowej klasy nurkowania. Są to Gili Tepekong i Gili Mimpang.
Tepekong – Canyon – przy sprzyjających warunkach zaczynamy nurkowanie przy południowo wschodnim rogu wyspy, gdzie skała pod wodą tworzy niesamowite formacje nazwane kanionem. Pionowo opadające ściany, skalne nawisy i duże głazy to scena jak z tajemniczego, podwodnego teatru. Występują tu silne prądy wynoszą zimne i bogate w plankton wody z głębin. Żerują tu między innymi ławice makreli, ostroboków i sweetlips. A to gwarantuje częste wizyty większych drapieżników. Możemy obserwować rekiny rafowe (typu white tip i black tip) a przy odrobinie szczęścia zobaczymy rekina szarego a nawet rekina młota. Niewątpliwą atrakcją jest ogromna papugo-ryba, która samotnie patroluje wody wokół kanionu albo gigantyczne samogłowy (Mola Mola), które w okresie od czerwca do września wynurzają się z głębin po to, by małe rybki mogły oczyścić je z pasożytów.
Tepekong – Swim Through – po drugiej stronie wysepki, wzdłuż jej wschodniego brzegu uformowała się rafa, która opada pod kątem 45 stopni na głębokość kilkudziesięciu metrów. Jest bogato porośnięta twardymi oraz miękkimi koralami. Zobaczymy też dużo, sporych rozmiarów gąbek i gorgonii. Na całej długości rafy można napotkać chowające się pod koralami stołowymi młode rekinki, ośmiornice, kałamarnice, a nawet węże morskie. Miłośnicy makro-fotografii znajdą tu wiele gatunków ślimaków nagoskrzelnych, różnego rodzaju krewetek i krabów. Przy południowo wschodnim rogu wyspy, na głębokości 17 metrów natrafimy na tunel, którego koniec znajduje się na pionowo opadającej, południowej ścianie wyspy, na głębokości 28 metrów.
Mimpang – kilka skalnych, wystających ponad wodę wysepek. W zależności od panujących warunków i stopnia zaawansowania nurków, możemy obrać kilka tras. Niewątpliwie najpiękniejszą z nich jest ta, która pozwala nam opłynąć najbardziej na zachód wysuniętą wysepkę. Stromo opadające zbocza tworzą rafę porośniętą jest małymi, twardymi koralami oraz gąbkami. W tej części mamy bardzo duże szanse na spotkanie z większymi drapieżnikami. Widuje się tu rekiny, tuńczyki, ławice ostroboków czy makreli. Częstym gościem jest tu także Mola Mola. Płytsza cześć tego nurkowiska obfituje w bardzo dobrze zachowane okazy korali twardych, tworzących małe górki i skupiska. Pomiędzy nimi kryją się ogromne ilości ryb rafowych, ośmiornic, kałamarnic i żółwi.
Dzień IV – całodniowa wycieczka na Wschodnie Bali
Podczas wycieczki zobaczymy wschodnią i północno wschodnią część Bali, niezwykle malowniczą krajobrazowo i pełną prawdziwego, niekomercyjnego życia. Odwiedzimy pozostałości Pałacu Królewskiego w Klunkung z niesamowitą salą sądową, które pozostały po wielkiej bitwie miedzy Holendrami i Balijczykami w 1908 roku i przepiękne doliny z polami ryżowymi, wjedziemy na wzgórze Potong Hill, z którego rozciąga się bajeczny widok na Bali i Nusa Penida, zobaczymy największą i najważniejszą świątynię na Bali – Besakih Mother Temple, a także Pałac Królewski na wodzie w Ujung.
Dzień V – nurkowanie na kultowym wraku USAT Liberty
Liberty Wreck – wrak amerykańskiego statku handlowego, zatopionego w 1942 roku u wybrzeży wyspy Lombok. Niepowodzeniem zakończyła się próba odholowania statku do portu Singaraja na północnym wybrzeżu Bali. Ostatecznie porzucono go na mieliźnie w pobliżu Tulamben. Spoczywał tam do roku 1963 kiedy to wybuch wulkanu Agung wypchnął go w głąb morza. Tak pozostał do dnia dzisiejszego. Dostępny z brzegu wrak, długi na ponad 100 metrów, przełamany na pół, z rufą zaledwie 4 metry pod powierzchnią i częścią dziobową sięgającą 28 metrów w głąb, z widocznym działem i wielką śrubą napędową, przez lata stawał się domem niezliczonych gatunków ryb i nie tylko. Znajdziemy tu dziesiątki gatunków korali, miękkich i twardych, wiele rodzajów gąbek i gorgonii. Ogromna ławica ostroboków, często spotykana niedaleko wraku, stała się nie lada atrakcją, podobnie jak przecinająca toń, budząca respekt, samotna barakuda. Nurkujących wczesnym rankiem nagrodzi chętnie pozujące do zdjęć stado papugo-ryb. Nie sposób wymienić wszystkich gatunków żyjących tu stworzeń. Nurkując, mamy wrażenie jakbyśmy się znaleźli w wielkim akwarium. Niewymagające warunki nurkowania sprawiają, że ten wspaniały obraz bogactwa morskiego życia jest dostępny dosłownie dla każdego. Jest to także wymarzone miejsce dla miłośników nocnego nurkowania.
Na wraku planujemy również nurkowanie nocne!
Coral Garden – w połowie zatoki, równolegle do brzegu, na głębokości do 14 metrów, rozciąga się niezwykle bogata w życie rafa Coral Garden. Nadzwyczajnych wrażeń dostarczy nam jej płytka część. Porośnięta jest gęsto koralami typu Acropora pulchea oraz anemonami i miękkimi koralami. Znajdują tu schronienie setki małych, bajecznie kolorowych rafowych rybek. Zamieszkuje tu też spora populacja Ribbon Eel, ośmiornic, krewetek, krabów, muren, lionfish, mantis shrimp i wiele innch. Patrolujące te płycizny rekiny rafowe oraz dużych rozmiarów napoleony i strzępiele nie należą tu do rzadkości. Na 20 metrach, na wulkanicznym piasku, wśród pokaźnych rozmiarów gąbek, zobaczymy chowające się tam młode okazy lionfish, emperor angelfish, catfish a także krewetki czy koniki morskie. To bardzo łatwe i niewątpliwie przyjemne nurkowanie dostępne jest dla każdego.
Drop Off – nurkowisko to osiągalne z brzegu zamyka zatokę Tulamben. Jej pionowo opadające ściany kończą się na około 70 metrach. Znajdziemy tu wiele gatunków korali, gąbek oraz sporych rozmiarów gorgonii rosnących prostopadle do ściany. W toni często widujemy ławice ostroboków, tuńczyki, barakudy.
Dzień VI – nurkowanie w Amed
Japanese Wreck – niewiele wiadomo o historii tego niewielkiego wraku. Na pewno pochodzi on z czasów II wojny światowej. Do dzisiaj zachowały się jedynie szczątki wraku, stając się domem dla wielu gatunków fauny i flory morskiej. Szczątki wraku otoczone są wspaniałym i rozległym koralem twardym nad którym niczym chmura unoszą się miliony kolorowych rybek rafowych. Wokół wraku spotkamy także kolorowe ślimaki nagoskrzelne, lobstery, barakudy, tuńczyki, żółwie, czasami przepływają tędy także rekiny i napoleony.
Dzień VII – wycieczka do Ubud
Ubud to kulturalne serce Bali. Mieszka tu wielu artystów: malarzy, rzeźbiarzy i muzyków. Życie w Ubud skoncentrowane jest na ceremoniach i głęboko oparte na tradycji. W samym mieście i jego okolicach znajdują się wytwórnie mebli oraz rękodzieła artystycznego. Pełno tu galerii z obrazami, rzeźbami, sklepów, kramów i kafejek. Dużo religijnych ceremonii i obrzędów.
W czasie wycieczki czeka nas spacer do Monkey Forest, wycieczka do świątyni Titra Empul Holy Spring w Tampakshiring oraz najstarszej na Bali, wykutej w skale świątyni Gunung Kawi
W drodze powrotnej zobaczymy przepiękne tarasy ryżowe Tegalalan oraz odwiedzimy pracownię mistrza carvingu balijskiego w wiosce Garuda.
Dzień VIII – nurkowanie przy Nusa Penida
Nusa Penida jest oddalona o około 30 minut drogi szybką łodzią motorową od Sanur. Jest słabo zaludniona i brak jej infrastruktury turystycznej ale przepiękne rafy i doskonała widoczność sprawiają, że nurkowiska te cieszą się dużą popularnością. Jest tu ponad 8 miejsc nurkowych ale my wybraliśmy, w naszej ocenie, najlepsze cztery.
Manta Point – to żelazna pozycja programu każdego nurkowego wyjazdu na Bali. Położona na południu wyspy zatoczka, którą ograniczają przepiękne, usłane białym piaskiem plaże i strome piaskowcowe klify oferuje widoki, które na długo pozostaną w pamięci. Nurkowanie tu należy do łatwiejszych. Brak prądów wodnych oraz mała głębokość to gwarancja, że każdy może cieszyć się tym niezapomnianym miejscem. Pewnym dyskomfortem może być temperatura wody, która w sezonie letnim potrafi spaść do 20 stopni ale widok mant gromadnie pojawiających się w tym czasie rekompensuje wszelkie niedogodności.
Crystal Bay – mała zatoka położona przy kanale Ceningan. Każdego roku, pomiędzy czerwcem a wrześniem, pojawiają się tu niezwykłe, majestatyczne głoworyby Mola Mola. Szanse na zobaczenie tej pięknej ryby w sezonie są bardzo wysokie. Bali to jedno z nielicznych miejsc na świecie gdzie można spotkać tę rzadką, osiągającą 3 metry i ważącą ponad 1,5 tony, rybę. Możemy tu również podziwiać przepiękną rafę z jej kolorowymi mieszkańcami oraz zamieszkaną przez nietoperze jaskinię.
S.D. & Temple – to nurkowiska po północnej stronie wyspy. Wzdłuż całej linii brzegowej rozciąga się tam rafa. SD – to nurkowanie, które realizujemy płynąc z prądem w kierunku zachodnim. Temple to kierunek odwrotny. W obu przypadkach jest to opadająca pod kątem 45 stopni rafa. Jest ona gęsto porośnięta gąbkami, gorgoniami i skupiskami korali tworzących bomnies. Prądy potrafią być tu bardzo silne, jednak kiedy warunki są odpowiednie, możemy cieszyć się jednymi z najlepszych nurkowań w prądzie na Bali. W płytkich rejonach tej rafy spotykamy ławice makreli, ostroboków, barakud i pojedyncze żółwie. Głębiej występują rekiny i płaszczki. Widoczność przeważnie jest znakomita.
Dzień IX – nurkowanie na Jetty Padang Bay
Do długiego na 200m pomostu dopływamy z naszej przyhotelowej plaży małą łódką typu Jukung po 15 min. Po wejściu do wody, na początku nurkowie nie zobaczą ani pięknej kolorowej rafy ani porządku pod woda. Miejscowa ludność nie sprząta w tym miejscu dna opadającego do 15m. Jednak już po chwili naszym oczom ukazują się najpiękniejsze zwierzęta i ryby jakie możemy zobaczyć na Bali: najeżki, ryby krokodyle, skrzydlice, ośmiornice, ryby latające oraz takie, których nawet bardzo doświadczeni nurkowie nigdy nie widzieli!
Dzień X – nurkowanie na Kubu – wrak statku Relax
To trudniejsze i głębsze nurkowanie. Wrak statku Relax został przymocowany grubymi linami pomiędzy rafami tak, aby stał stępką na piasku na głębokości 32 m. Górna część wraku dostępna jest na głębokości 14 m.
Dzień XI – rafting na pożegnanie z Bali
Rafting na białej rzece Ayung to prawdziwa frajda! Będziemy się dobrze bawić i nacieszymy oczy wspaniałą tropikalną roślinnością porastającą kanion, w którym płynie rzeka. Wpłyniemy pod niewielkie wodospady a na zakończenie zjemy lunch w restauracji nad samą rzeką. Po raftingu czas na pamiątkowe zakupy w Ubud.
Na zakończenie dnia pożegnalna kolacja seafood na plaży w Jimbaran!
Dzień XII – pakowanie i wylot z Bali
PYTANIA I ZAPISY:
Ania Paszta
tel: 790 727 982
ania@lionfish.pl
Przemek Paszta
tel: 501 770 770
przemek@lionfish.pl
ZAPRASZAMY!
Warunkiem rezerwacji miejsca jest wpłata zaliczki w wysokości 300 USD do 31 marca 2023
Dopłata pozostałej kwoty na 30 dni przed wylotem
Minimalna ilość miejsc: 6
W przypadku nie zebrania minimalnej ilości chętnych wpłacone zaliczki zostaną zwrócone.
WAŻNE!
Paszport musi być ważny min 6 miesięcy licząc od daty powrotu do Polski.
Prezentowane oferty mają charakter informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu Art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego oraz innych właściwych przepisów prawa.